Volta kapsling - Ny generation för infälld installation i gips och betongväggar
Volta

Vid nybyggnation och renovering av hus önskas ofta kompakta lösningar för elektronik och multimediainstallationer. Volta kapslingen finns i många versioner och erbjuder olika lösningar för infälld installation, antingen med DIN-skena eller montagegaller. 30% mer ledningsutrymme samt mer plats för anslutningar i ovan- och nederkant.
Vid utvecklingen av nya Volta har varje arbetsmoment, varje detalj satts på prov. Det som godkänts har gått vidare i designen. Det som visat möjligheter har utvecklats ytterligare till bästa resultat. Hagers utvecklingsingenjörer har samarbetat tätt med erfarna installatörer och specialister, för att testa alla sina idéer i praktiken – tillsammans har man utvecklat den nya Volta.
Vid utvecklingen av nya Volta har varje arbetsmoment, varje detalj satts på prov. Det som godkänts har gått vidare i designen. Det som visat möjligheter har utvecklats ytterligare till bästa resultat. Hagers utvecklingsingenjörer har samarbetat tätt med erfarna installatörer och specialister, för att testa alla sina idéer i praktiken – tillsammans har man utvecklat den nya Volta.
3D-Animation
360°-Vy
Ladda ner
Fördelar

- Enklare och snabbare ledningsdragning tack vare 30% mer utrymme och praktiska ledningshållare på sidorna.
- Större ledningsutrymme genom en ny konstruktion med integrerade plintar.
- Bättre plats för anslutningsplintar och ledningar genom en ny konstruktion på lock och sidor.
- Skydd mot Elstöld – skruvarna i frontstycket är plomberbara.
- Hög säkerhet - lås i dörren kan eftermonteras utan ändringar.
- Brett utbud av designade varianter - dörrar i vitt, transparent, olika färger och i rostfritt stål. Med tavelramar och speglar är möjligheterna ännu fler.
- Monteringsalternativ även i tunna väggar - med en förhöjningsram är det möjligt att montera kapslingen även på ett djup av 72 mm.
- 30% mer ledningsutrymme samt mer plats för anslutningar i ovan- och nederkant.
- Elcentral eller mediacentral - för olika applikationer med skenor eller monteringsplåt.
- Minskad installationstid – integrerat vattenpass möjliggör snabb passning.
- Snabb montering av infällnadslådan – ankare med ledbar hävstång ger en snabb och säker fastsättning i gipsvägg.
Flexibibilitet vid infästning i plintarna

- Nya kompakta anslutningsplintar med QuickConnect-teknik för fler ledningar.
- Möjlighet till fler ledningar genom ökade möjligheter att fästa anslutningsplintar, även på sidan och på DIN-skenor.
- Ytterligare anslutningsplintar finns som tillbehör.
VZ455N

Noll/jordplint VZ455N kan monteras i fästskenor eller på sidan i kapslingen.






























